Uzdrowisko. Architektura Zawodzia. Film Dokumentalny

Uzdrowisko. Architektura Zawodzia. Film Dokumentalny

Czy twór człowieka, jakim jest architektura, może w zgodzie koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko co wybudowano w okresie PRL-u musi oznaczać coś gorszego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” stara się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na przykładzie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu. Obchodzimy właśnie 50-lecie rozpoczęcia budowy jednej z największych inwestycji służby zdrowia w PRL-u: dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie. Jest to przykład najlepszej powojennej architektury w Polsce, ale także poza jej granicami. Ustrońskie „piramidy”, wraz z budynkiem sanatorium, przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentatywnymi obiektami w mieście. Powstanie kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie uwarunkowania historyczne, krajobrazowe i klimatyczne uzdrowiska Ustroń. Największy rozwój Ustronia przypadł na drugą połowę XX wieku. W latach 60-tych Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach, z jej przewodniczącym Jerzym Ziętkiem na czele, zatwierdziła plan budowy dzielnicy Zawodzie.

Do realizacji ogromnego projektu zostali zaproszeni znani już na Śląsku architekci – Henryk Buszko i Aleksander Franta. Zgodnie z ich wizją na zboczu Równicy mają powstać sanatorium oraz domy wczasowo-lecznicze, które ubierają w formę stożków.

Kompleks Zawodzie jest symbolem Ustronia. Przez długi czas architektura „piramidy” widniała w dawnym herbie miasta. M. In. Ten fakt sprawił, że Zawodzie spełnia funkcję budującą tożsamość regionalną i świadomość historyczną mieszkańców uzdrowiska.

Film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”, obrazuje niezwykłą wizję architektoniczno- urbanistyczną twórców kompleksu. Efekt ich pomysłu zachwyca bowiem odmiennością i formą. Poprzez wywiady z twórcami tej inwestycji, a także osobami, które czują związek z tą architekturą, przedstawiamy dzielnicę Zawodzie w kontekście jej obecności w przyrodzie, górskim krajobrazie.


W filmie udział biorą:

dr inż. Aleksander Franta - architekt, współautor kompleksu Zawodzie
inż. Jerzy Dzierżewicz - głowny inspektor nadzoru budowlanego
prof. dr hab. Irma Kozina - historyk sztuki
Przemo Łukasik - architekt, Medusa Group
Robert Konieczny - architekt, KWK Promes
Piotr Mazik - historyk sztuki, przewodnik wysokogórski, Fundacja Zakopiańczycy w Poszukiwaniu Tożsamości
Wiktor Naturski - Prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych

Reżyseria: Ewa Trzcionka
Zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka
Montaż: Kamil Śliwka
Produkcja: Kamil Śliwka NOX Studio, Mateusz Bielesz
Światło / Dźwięk: Piotr Gburek
Fotosy: Mariusz Gruszka
Ujęcia Lotnicze: Kamil Śliwka, Jakub Pacut, Daniel Śliwka
Mastering: Łukasz Fober
Grafika / napisy: Bartłomiej Witkowski
Ilustracja: Marcin Wolski

Mecenat: Miasto Ustroń
Sponsorzy: Uzdrowisko Ustroń, Fakro, Kubala Sp. z o.o., Blachy Pruszyński, Extral Aluminium
Patronat honorowy: Muzeum Śląskie w Katowicach, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Śląskie
Główny patron medialny: Design Alive
Patronat medialny: Architektura Murator, Dziennik Zachodni
Partnerzy: Dwór Skibówki, Karczma Wrzos

 

Inne wątki