Zapraszamy na panel dyskusyjny „Po co nam miasto?”

Zapraszamy na panel dyskusyjny „Po co nam miasto?”

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w dyskusji „Po co nam miasto?”, która odbędzie się 29 czerwca o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej.

Podczas panelu spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące wyzwań i kierunków rozwoju współczesnych miast, ze szczególnym uwzględnieniem średniej wielkości miast poprzemysłowych. Co nam zagraża w tym rozwoju, a co determinuje? Jaka jest rola mieszkańca? Co jest odpowiedzialnością władz centralnych, a co samorządowych? Na jakim etapie rozwoju jesteśmy? Gdzie będziemy za 10, 20 30 lat?

Udział w panelu wezmą:

Filip Springer – reportażysta, fotoreporter, autor książek poświęconych współczesnej polskiej architekturze i polskim miastom: „Miedzianka. Historia znikania”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Robert Konieczny - polski architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe. Dwunastokrotnie nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe.

Joanna Wowrzeczka - artystka (habilitacja w zakresie sztuk pięknych) i socjolożka (doktor nauk humanistycznych). Jako socjolożka zajmuje się badaniem pola sztuki w Polsce, jako artystka problemem zdominowanych i przestrzenią publiczną. Od 1999 pracuje w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Od 2010 koordynuje Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie. Współzałożycielka Galerii (sztuki współczesnej) „Szara” w Cieszynie (obecnie umiejscowiona w Katowicach), jej kuratorka w latach 2001-2005. Od kilku lat swoje działania artystyczne angażuje do diagnozowania rzeczywistości społecznej, koncentruje się na tematach związanych z pracą, polityką, miastem, wykluczeniem. Jest artystka zaangażowaną. Zajęcia ze studentami w dużej mierze realizuje w przestrzeni publicznej odpowiadając na jej aktualne problemy.

Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Urbanista Miasta Wrocławia. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Był członkiem zespołu głównego projektanta, uchwalonego w 2018 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia

Panel dyskusyjny „Po co nam miasto?”

29 czerwca 2023 r. godz. 17.00

Książnica Beskidzka ul. Słowackiego 17A

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie jest częścią Tygodnia o Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – Bielsko-Biała Miastem Kandydującym.

Inne wątki