Pierwsze zgłoszone projekty

Pierwsze zgłoszone projekty

30 kwietnia zakończył się pierwszy otwarty etap naboru pomysłów na projekty związane z Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Udostępniona online ankieta skierowana do bielszczan zawierała 4 pytania:

  • hasło przewodnie, pod którym Bielsko-Biała powinno się promować w staraniu o tytuł ESK;
  • o miejsca szczególne w mieście, które warte są zauważenia lub zaopiekowania;
  • o pomysły na projekty kulturalne (a także te na styku kultury i sportu, kultury i biznesu, społeczne);
  • pytanie otwarte o to, dlaczego powinniśmy starać się o tytuł ESK 2029.

Trwa czytanie i analiza wszystkich wniosków oraz konsultacje z ekspertami, po których spotkamy się z pomysłodawcami wybranych projektów, by omówić ich szczegóły.

Kultura, ekologia i młodzież

W pierwszym etapie naboru otrzymaliśmy 46 ankiet, a zawarte w nich projekty odwoływały się m.in. do historii bielskiego przemysłu, tradycji i wielokulturowości, symboli miasta, usytuowania na pograniczu, a także bogactwa przyrodniczego i bliskości gór. Wiele z pomysłów dotyczy młodzieży, dla której wydarzenia kulturalne oznaczają nie tylko rozrywkę, ale są także formą wyrażenia siebie, możliwością rozwoju, wymiany doświadczeń oraz kreowania miasta przyszłości.

Szczególnie chętnie zgłaszaliście działania plenerowe, wykorzystujące potencjał infrastruktury (w tym budynki pofabryczne, ale także ulice w centrum) oraz walory przyrodnicze naszego miasta i jego okolic. Kilka projektów festiwali interdyscyplinarnych nawiązywało także do ochrony środowiska (w tym zadbania o rzeki), co pokazało, jak bardzo leży Wam na sercu temat ekologii.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to wielka szansa dla Bielska-Białej i jego mieszkańców, dlatego bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili swoje pomysły! Kolejny etap naboru już w maju na bb2029.com.

Pierwsze zgłoszone projekty

 

Inne wątki