W dniach 14-15 listopada 2024 roku w Bielsku-Białej, we współpracy z międzynarodową siecią Culture Action Europe, liderem platformy „Kultura i Zdrowie”, odbędzie się dwudniowa konferencja poświęcona badaniu potencjału kultury w zakresie wspierania zdrowia i dobrostanu.
Dowody wskazują, że kultura i działalność artystyczna przyczyniają się do poprawy zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Celem konferencji jest zwiększenie świadomości na temat korzyści zdrowotnych oraz opłacalności całościowego, inkluzywnego podejścia do polityki zdrowotnej i społecznej w całej Unii Europejskiej. Skupi się ona na metodach wdrażania w Europie Środkowo-Wschodniej na przykładach europejskich i lokalnych. Poprzez prezentacje, panele dyskusyjne i warsztaty uczestnicy będą mieli okazję poznać sprawdzone metody oraz doświadczyć kultury i sztuki jako ważnych elementów wspierających zdrowie. W konferencji wezmą udział decydenci oraz eksperci z sektora kultury, zdrowia i opieki społecznej. Podczas wydarzenia odbędzie się również inauguracja platformy „Kultura i Zdrowie” wspieranej przez Unię Europejską.
Konferencja skupi się na następujących zagadnieniach:
- przedstawienie dowodów na korzyści zdrowotne i dobrostan płynące z działalności kulturalnej
- kultura jako wsparcie osób w kryzysie uchodźczym
- kultura a zdrowie psychiczne młodzieży
- kultura w trosce o osoby szczególnie narażone na stres: służby mundurowe (np. zespoły ratunkowe) i opiekunowie (personel medyczny, pracownicy sektora kultury)
Konferencja odbędzie się w języku angielskim i będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Dla kogo jest konferencja?
Dla wszystkich zainteresowanych wpływem kultury na zdrowie i dobrostan, szczególnie dla następujących grup:
Artystów i pracowników kultury zainteresowanych wpływem swojej pracy na zdrowie i dobrostan.
Profesjonalistów medycznych: Personel medyczny, terapeuci, psycholodzy i inni specjaliści z sektora zdrowia zainteresowani korzyściami płynącymi z działalności kulturalnej dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Badaczy i akademików: Naukowcy i studenci zajmujący się zdrowiem, studiami kulturowymi, psychologią i polityką publiczną, badający związek między kulturą a zdrowiem.
Pracowników socjalnych i opiekunów pracujących z osobami w kryzysie uchodźczym, młodzieżą i innymi grupami, które mogą skorzystać z dyskusji na temat wpływu kultury na zdrowie i dobrostan.
Decydentów i urzędników odpowiedzialnych za politykę kulturalną i zdrowotną na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym, zainteresowanych nowymi dowodami i studiami przypadków z Polski i UE.
Organizacji pozarządowych (NGO) i międzynarodowych pracujących na styku kultury, zdrowia i dobrostanu.
Osób pracujących z młodzieżą i edukatorów, zwłaszcza w obszarze zdrowia psychicznego i zaangażowania kulturalnego.
Kontekst
Sztuka może przyczyniać się zarówno do zapobiegania chorobom i promowania zdrowych zachowań, jak i pomagać w zarządzaniu i leczeniu chorób, o czym wspomina raport WHO z 2019 roku. Jakie są dowody na rolę sztuki w poprawie zdrowia i dobrostanu? oraz „Raport CultureForHealth: Wkład kultury w zdrowie i dobrostan. Raport na temat dowodów i zaleceń politycznych dla Europy”.
Państwa członkowskie UE zdecydowały się uwzględnić w Planie Pracy Rady ds. Kultury na lata 2023–2026 temat „Kultura i zdrowie” jako jeden z obszarów wspólnie rozpatrywanych w ramach „Otwartej Metody Koordynacji (OMC)”. Grupa OMC ds. „Kultury i Zdrowia”, która składa się z przedstawicieli zarówno Ministerstw Kultury, jak i Ministerstw Zdrowia zainteresowanych państw członkowskich, rozpoczęła swoje prace w lutym 2024 roku.
Proces ten jest wspierany przez dokumenty UE z 2023 roku dotyczące „Kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego”, które wyraźnie odnoszą się do roli kultury (zobacz Komunikat Komisji Europejskiej, a także odpowiedź na niego wszystkich państw członkowskich UE: Konkluzje Rady UE dotyczące Kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego).