foto
5 lipca 2024

Spartan Race w Bielsku-Białej!

Prawie 1.900 zawodników z 23 krajów i trzech kontynentów stanęło na starcie biegów z przeszkodami zorganizowanych przez Spartan Race na terenach pod Dębowcem i Szyndzielnią w Bielsku-Białej. Pogoda była trudna, a przeszkody wymagały krzepy i samozaparcia.

Spartan Race - największy bieg z przeszkodami na świecie – odbył się 3 sierpnia w stolicy Podbeskidzia. Zawody zorganizowano na kilku dystansach. Uczestnicy biegu Super (10 km i 25 przeszkód) biegli spod Hali Widowiskowo-Sportowej przez Dębowiec na Szyndzielnię i z powrotem. Sprint (5 km i 20 przeszkód) również startował spod Hali Widowiskowo-Sportowej i wiódł przez Dębowiec na przełęcz Dylówki i z powrotem. Trasy biegu Kids dla dzieci od 4 do 14 lat było kilka - od dystansu 0,8 km do 4.5 km i z liczbą przeszkód od 10 do 20.
Na starcie stanęło prawie 1.900 zawodników z 23 krajów i 3 kontynentów. Przyjechali z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Serbii, Malty, Izraela, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Filipin i oczywiście z Polski.


Trasę pokonywali również zawodnicy z niepełnosprawnościami. Na głównych dystansach ścigali się między innymi zawodnik po amputacji nogi, który na porannym dystansie przebiegł 10 km z pomocą kul pachowych i partnerki, a po godzinie ruszył na trasę 5 km, oraz zawodniczka na wózku inwalidzkim, która przemierzyła 5 km wraz z swoim wspierającym zespołem, który pomagał jej pokonywać odcinki górskie i przeszkody.


We współpracy ze Stowarzyszeniem ADA zorganizowany został bieg Spartan Special dla dzieci ze szczególnymi potrzebami z naszego regionu. Pokonywały one tę sama trasę (i przeszkody), co wszystkie dzieci. Wspierali je w tym licznie wolontariusze - w tym pracownicy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, najlepsi zawodnicy z Polski, oraz prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Prezydent przywitał uczestników na starcie, życząc im udanego biegu, a na mecie wręczał medale i nagrody. 
Bieg Special był odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań, które odbywały się w Punkcie 11 w ramach starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.


W wydarzenie zaangażowanych było ponad 100 wolontariuszy - połowa z Polski, a druga połowa z zagranicy (przyjechali m.in. przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii). Mieli oni zapewniony nocleg w hali pod Dębowcem i ciepłe posiłki. Było też prawie 40 osób reprezentujących głównego organizatora oraz pracownicy Urzędu Miejskiego i spółek miejskich. 
Z uwagi na międzynarodowość wydarzenia odprawy i zebrania prowadzone były w językach polskim, słowackim, czeskim i angielskim. To był ważny test sprawdzający możliwość realizowania przez miasto dużych międzynarodowych wydarzeń, z udziałem wielu osób (od widzów, przez uczestników, wolontariuszy, po organizatorów) mówiących wieloma różnymi językami, i wymagających współpracy międzysektorowej.


Tkaliśmy dobrostan, pokonując przeszkody. Budując sploty ludzi, przyjaźni i współpracy między osobami z różnych krajów, splatając sport z kulturą, wspierając się wzajemnie i mając na uwadze dobrostan osób o szczególnych potrzebach. Wykorzystując potencjał miejsca i mieszkańców. Razem zadbaliśmy o naszą wewnętrzną równowagę. Pracując w międzynarodowym gronie zdobywaliśmy cenne doświadczenie (#moje sploty), a bliskość trasy na łonie natury w połączeniu z infrastrukturą miejską współgrały w splotach świata. Feedback od uczestników był bardzo pozytywny. Doceniali walory miasta, gór, profil trasy, organizację, dostępność i BEZPIECZEŃSTWO - podkreślają w swoich mediach społecznościowych organizatorzy imprezy.